15.02.2013.

ЛИДИЦЕ 2013

Ова манифестација се одржава сваке године у знак сећања на децу из села Лидице, која су убијена од стране нациста 1942. године, као и у знак сећања на сву децу, жртве ратних сукоба. Током времена, изложба је постала позната у целом свету и тренутно важи за једну од највећих и најстаријих изложби дечије уметности.

Изложбу организује „Лидице Мемориал“, а подржава Министарство културе, Министарство спољних послова, Министарство просвете, омладине и спорта Републике Чешке и Чешка комисија за УНЕСKО.

Како се 2013. године обележава 10 година од ступања на снагу Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа, УНЕСKО је предложио да тема

41. Међународне дечије изложбе лепих уметности Лидице буде „ТРАДИЦИЈА И НАСЛЕЂЕ НАРОДА МОЈЕ ЗЕМЉЕ“

Радови морају стићи у Лидице најкасније до 15. марта 2013. године, а оцењивање, додела награда и признања очекују се у априлу и мају 2013. године.

Све додатне информације о темама, категоријама радова, критеријумима учешћа и начину пријављивања и слања радова можете наћи на следећој интернет страници: www.mdvv-lidice.cz

Професори МилетаСајић и Стеван Радовановић обојили су другу половину XX века у Гимназији. Први васпитавајући ученике да је сусрет са уметношћу најбогатији део живота, а други је свој стваралачки таленат преточио у десетину књига о Земуну, земунској култури и културним посленицима Земуна.