03.07.2013.

ЧАС ИСТОРИЈЕ „СВЕДОЦИ ИСТОРИЈЕ“

У организацији професора историје Љиљане Раковић и родитеља Тамаре Ћирић Даниловић (члан председништва и председник комисије за истраживачку и издавачку делатност удружења бивших заточеника КЛ Маутхаузен) одржан је јавни час историје 04. априла 2013. Час историје „Сведоци историје“ одржан је као део редовне наставе у Свечаној сали Земунске гимназије у трајању два школска часа (12:30-14:15). Гости и предавачи на часу који је био посвећен ужасима концентрационих логора у Другом светском рату били су: Љубомир Зечевић (1925), доживотни почасни председник удружења бивших заточеника КЛ Маутхаузен и Душан Стојиљковић (1924), потпредседник удружења бивших заточеника КЛ Маутхаузен. Час је био предвиђен као део редовне наставе за одељења друштвено-језичког смера IV/1, IV/3, IV/4 и IV/5, али је због огромног интересовања ученика природно-математичког смера који су то градиво учили претходне школске године, омогућено и присуство одељења IV/6, IV/7, IV/8 и IV/9.

Јавни час је снимила камера историјско-документарне секције и може се погледати:

Давид Албахари (1948.) - Ученик Гиманзије, а сада дописни члан Српске академије наука и уметности, Албахари, поред бројних превода објавио је више књига приповедака и романа (Породично време, Судија Димитријевић, Циник, Снежни човек, Пијавице). За роман Мамац добио је Нинову награду и Балканику. Дела су му превођена на многе светске језике.