02.12.2013.

ЗЕМУНСКА ГИМНАЗИЈА У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ

Ученици одељења I1 и I2 Земунске гимназије су са разредним старешинама 28. 11. 2013. посетили изложбу "Завети и поруке. Стефан Немања - девет векова".

Народни музеј у Београду обележава годишњицу рођења Стефана Немање, родоначелника лозе Немањића и утемељивача српске средњовековне државе.

Поред живота и дела Стефана Немање изложбом је представљено и доба његових наследника.

Најдрагоценији експонат, који се током трајања изложбе показује посетиоцима само два пута у месецу, је Јеванђеље хумског кнеза Мирослава, брата рашког великог жупана Стефана Немање, познато као Мирослављево јеванђеље (XII век).

Поставка је реализована у галеријском простору на првом спрату Народног музеја.

ВИДЕО: Земунска гимназија у Народном музеју

„Мало је људи у нашој култури који на једном месту могу да окупе припаднике различитих генерација и занимања, који му се без остатка диве и поштују га. Такав човек био је хеленист Милош Н. Ђурић (Војислав Јелић, 22.12.1997.)