02.06.2014.

НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА "ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КУЛТУРЕ У СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОЈ ЗАДРУЗИ"

Ученици трећег разреда друштвено-језичког смера Земунске гимназије имали су ту част да поново гостују у Српској књижевној задрузи. Професорка српског језика мр Валентина Вукмировић-Стефановић упутила нас је на главног уредника СКЗ-а Драгана Лакићевића који нас је срдачно поздравио и представио осталим гостима и учесницима.

Повод је овога пута била научна конференција опитањима идентитета српског језика и културе. Свесни значаја те теме ученици су са пуном пажњом пратили веома динамична и поучна излагања. Конференцију су отворили: Милош Ковачевић и Драган Лакићевић, а потом су говорили: Иван Негришорац, Зоран Аврамовић, Јелица Стојановић, Мило Ломпар, Срето Танасић, Драган Бошковић, Александар Милановић, Александар Јовановић, Милош Ковачевић, Тиодор Росић, Михаило Шћепановић, Рајна Драгићевић, Илијана Чутура, Вељко Брборић, Душко Бабић, Марко Јанићевић и Миланка Бабић.

Теме и ставови заиста су били разноврсни али сви су се сложили у кључним стварима. Потребно је да очувамо наш српски језик и наше писмо - ћирилицу. У том процесу очувања важан је сваки појединац и његов однос према властитом језику и писму.

Мирјана Ашнер 3/2
фотографије Тања Тишма 3/2

„Не постоји ништа узбудљивије од повратка на место које је остало у човеку, и носи се као драгоценост. Нису у питању само рачи и осећања, већ нешто неизрециво, оно што човеку казује да је тамо где заправо треба да буде. Сваки повратак у Гимназију је само долазак на то место са којег никада нисам отишао.“ (Давид Албахари 31.03.1997.)