09.06.2014.

РЕПУБЛИЧКО ТАКМИЧЕЊЕ ИЗ ИСТОРИЈЕ

На Републичком такмичењу из историје

одржаном у Техничкој школи „Милета Николић“ у Аранђеловцу

08. маја 2014. ученици Земунске гимназије су постигли изузетан успех и освојили:

I разред друштвено-језички смер - проф. Љиљана Раковић

2. место - Сретеновић Милорад I/2 ............................ 47 поена (максимум 49)

I разред природно-математички смер - проф. Љиљана Раковић

2. место - Мандић Александар I/8.............................. 47 поена (максимум 49)

Републичко такмичење је било у знаку сећања и обележавања

100-годишњице Првог светског рата.

Сава Шумновић (1896-1942.) - Велики српски сликар Сава Шуманивић завршио је свих осам разреда и матурирао у Земунској гимназији. Још као четворогодишњак био је заинтересован за сликарство. Његов професор цртања (како се тада говорило) Исидор Јунг упућивао га је у „импресионистичко сликање и то на начин Сезанов и Ван Гогов“, како је касније и сам Шумановић записао. Савин професор није имао већег сликарског дара, али је знао, по речима Каћуше Малетин, „да сремачком дерану покаже прави пут“.