08.12.2014.

ОГЛЕДНИ ЧАС - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

Горски вијенац у режији II5

У Свечаној сали наше школе одржан је огледни час о Горском вијенцу.

У току улажења у салу могао се на платну видети филм о Ловћену и вечној кући Петра Петровића Његоша уз документарни филм о његовом животу. А онда је почео спектакл – завеса се на сцени отворила и појавио се гуслар! Ученик II5, Јонаш Југ уз гусле је певао стихове Горског вијенца обучен у црногорску народну ношњу. Чули смо монолог владике Данила, сан Вука Мандушића, монолог игумана Стефана.

Наизменично са певањем читани су најлепши стихови по избору ученика, а чули смо и тужбалицу сестре Батрићеве из радио драме Горски вијенац.

Млади гуслар, чувар традиције, Јонаш Југ, показивао је друговима и другарицама гусле, објашњавао значај Горског вијенца и на крају часа отпевао Посвету.

Детаље са овога часа можете погледати ОВДЕ

У последњих неколико година обновљено је Соколско планинарско друштво и активно се пење на све планине Србије. Издвојио се у планинарењу Игор Скендер који се 2005. године, као најмлађи члан високогорске српске експедиције попео на Аконкагву, највиши врх Јужне Америке и на крову тог дела света развио заставицу Земунске гимназије. Нажалост Игор је несретним случајем на експедицији у Француској изгубио живот марта 2011.