20.01.2015.

Округли сто поводом два века од појаве Вукове Писменице

(Српски језик данас и вуковска језичка парадигма)

У Филолошкој гимназији je одржан округли сто у част два века од Вукове Писменице. Скуп је отворио поздравним говором директор Филолошке гимназије др Душко Бабић, скренувши пажњу на значај Вукове Писменице у контексту целокупног Вуковог дела и културе уопште. Скуп је водио проф. др Радивоје Младеновић. Скупу су присуствовали и ученици Филолошке, Земунске и Ваљевске гимназије.

Програм округлог стола:

1. проф. др Слободан Реметић Вукова реформа и екавско-јекавска подвојеност (прошлост, садашњост и перспективе)

2. проф. др Милош Ковачевић Обим и садржај српског језика код Вука и данас

3. проф. др Александар Милановић Да ли смо на Вуковом и вуковском путу: случај МАСТЕР

4. др Бранко Златковић Одјеци Вукове језичке и правописне реформе у усменом приповедању

5. др Вукосава Живковић и мр Валентина Вукмировић Стефановић Српски језик данас – актуелни развој жаргонске структуре

6. мр Александра Антић Грађење и неговање односа ученика према језичком наслеђу у савременој настави

7. Драган Лакићевић Вуков језик у савременој српској поезији

8. доц. др Михајло Шћепановић Црни српски и боси хрватски – језик у Црној Гори

9. др Неђо Јошић Вуков ,,Српски рјечник'' у своме и данашњем времену

10. Милена Петровић Између језика и стварности

11. др Душко Бабић Језик и интернетизација живота

12. проф. др Радивоје Младеновић Дијалекатска основица и вуковски књижевни језик у контексту двоизговорности и двоазбучја.

Част нам је што су две професорке наше школе (др Вукосава Живковић и мр Валентина Вукмировић Стефановић) узеле учешће на овом важном скупу, као и наши ученици.

Фотографије: Лара Радојковић 4-2

Текст: Теодора Петровић 4-1

„Од тренутка кад сам, вечерас, крочила у ову прелепу стару зграду... осетила сам да долазим у сусрет изузетној вечери... захваљујући младој и мање младој публици: пријатној, пажљивој, живој“ ( Светлана Велмар-Јанковић, 22.10.1996.)