05.01.2016.

Предавање професора Божићa

Jеданаестог децембра 2015. године Земунску гимназију посетио је проф. др Милан Божић са циљем да ђацима презентује рад Алана Тјуринга.

Алан Тјуринг је био човек о којем се до пре двадесет година мало знало, али који је за човечанство урадио велику ствар. Унајмљен свега пар година пре Другог светског рата, 1936. да у склопу дворца Блечли парк у Великој Британији, дешифрује немачке шифре са још 7000 људи, на машинама Лоренз и Енигма, он је предлагао и неке своје идеје. Његова основна замисао била је универзална машина, односно унапређен систем шифарске машине Енигма, додавањем нових ротора, убрзавањем релеја, стварањем могућности независног програмирања, итд. Конструисао је први компјутер под називом ''Бомбе'' на енглеском, који је могао да извршава различите програме и који је био хардверски унапређен.

Предавање професора Божића можете погледати ОВДЕ

Вилим Меснер (1904-1988.) - Вилика (како смо га из љубави звали), предавао је у нашем заводу географију и био један од најпопуларнијих професора у Земунској гимназији. Меснер је био и најбољи организатор екскурзија за наставнике и ученике. Његова највећа љубав (још од детињства) била је атлетика. Био је творац атлетског клуба у Земуну и осам година био државни рекордер у бацању копља; првак државе и Балкана и учесник олимпијских игара у Амстердаму и Лос Анђелесу.