24.11.2016.

Земунски гимназијалци на промоцији нове књиге Матије Бећковића

„Нови погледи не долазе са годинама, већ са сваким новим даном". Тако је нама нови дан, традиционални четвртак, 24. новембар 2016. године, донео још једну ,,Кафу у СКЗ-у". Са професоркама Вукосавом Живковић и Валентином Вукмировић Стефановић кренули смо на промоцију књиге, једног од највећих песника данашњице Матије Бећковића. Његово ново дело ,,Праху оца поезије" представља још један вечни споменик Петру II Петровићу Његошу. Књига је објављена као 727. у 108. колу плаве едиције Српске књижевне задруге. Овај епско-лирски хвалоспев нас осим на Његоша усмерава на језичко стварање и богатство језика, ког се данас тако олако одричемо. Склоп херојске и религиозне тематике нам доноси још једно незаборавно дело и ,,не растајњује" тајну Његошевог значаја за читав српски народ.

Имали смо прилике да чујемо мишљења и детаљну анализу др Душка Бабића и проф. др Стојана Ђорђића о овом делу. Такође студенти са Факултета лепих уметности су нам интерпретирали неке од сонета. Завршну реч је имао и сам песник који се захвалио свим присутнима и послао поруку младима да поезија још увек није одумрла, док има људи који је читају.

Јована Крнета 4-4

Записано је да су, у век и по дугом животу, у школи стасавали и даље име школе проносили: књижевници и преводилоци – поред поменутих Милоша Ђурића и Рашка Димитријевића, поињемо Миховила Комбола, Кирила Тарановског, Оту Бихаљи Мерина, Милоша Бандића, Жарка Радаковића, Зорана Живковића, Душана Иванића, Наду Маринковић и Србу Митровића...