07.04.2017.

Велики успех Бориса Мијатовића и драмске секције

Драмска секција Земунске гимназије одиграла је пред својом публиком премијеру позоришне представе ,,Бајка(?)" 31.марта 2017. године. Била је то уједно и генерална проба наступа на Републичком такмичењу драмских секција гимназија Србије који је уследио одмах наредног дана, 1.априла 2017.године у Крагујевцу.

Бајка Оскара Вајлда мотивисала је ове младе људе да је драматизују и адаптирају текст не би ли пред публику донели универзална питања о људском избору, одлукама и исходима. Наизглед, љубавна прича о рибару и сирени, претвара се из сцене у сцену у бурну борбу за опстанак, љубави, али и живота.

Сваки лик носио је упечатљиво значење и у динамичној промени сцена доносио нову мисао. Пред публиком су заиграле суђаје, вештице, богови, утваре, стражари, свештеници, трговци. Рибара су верно пратили његова Душа, али и Он.

Труд у колективној игри употпунили су музика, коју је компоновао Борис Мијатовић, ученик 4.3, светлосни ефекти, за које су били задужени Стефан Батиница, ученик 4.3 и Стефан Симић, ученик 2.9.

На сцени је било тринаесторо глумаца који су причајући причу о човековим грешкма и борби за срећу и заиграли танго, али и били жива сценографија.

Речи које су изговарали, изрази лица којима су пратили мисли и карактеристични покрети за које је кореографију направила Славка Жуњанин, ученица 1.разреда, оставиле су снажан утисак на публику и у Земуну и у Крагујевцу.

Андрија Манојловић, Вујош Каљевић, Александар Мандић, Матеја Шуша, Сима Топаловић, Петар Атлагић, Вања Марић, Јана Саламадић, Теодора Адамовић, Теодора Миклушев, Нађа Марјановић, Кристина Мишић и Славка Жуњанин имена су глумаца у овогодишњој представи.

На жири је најјачи утисак оставила музика и сценогрфија те је Земунска гимназија и ове године добила две награде. Поносни на колективну игру, енергију и љубав према сцени, на свој труд и уложени рад на свакодневним вечерњим пробама, али и на Награду за најбољу музику и Награду за најбољу сценографију, крећу ка новим фестивалима и новој публици. Њихова прича је за свако време, сваки простор и човека враћа себи постављајући питање ко побеђује у борби добра и зла.

Слике можете погледати ОВДЕ

Горан Паскаљевић (1947.) - Познати филмски редитељ завршио је чувену филмску академију ФАМУ у Прагу. Паскаљевић је снимио тридесетак документарних, краткометражних и четрнаест целовечерњих филмова, од којих су скоро сви и учествовали и добијали признања и награде на највећим светским фестивалима (Кан, Берлин, Венеција, Торонто). За филм Буре барута добио је награду Европске филмске академије као најбољи европски филм 1999. Филмски часопис Вариетy га је уврстио 2001. године у пет најзначајнијих светских редитеља.