07.03.2018.

Заједно смо најјачи

Тим за превенцију насиља, злостављања и занемаривања Земунске гимназије, Канцеларије за младе Земун, заједно са професорима Дарком Радовановић, наставником верске наставе и Зорицом Перовић, наставником грађанског васпитања, организовали су предавање за ученике трећег разреда. Ученици одељења 3-7, 3-10 и 3-11. су дана 07.03.2018, у просторијама Канцеларије за младе, присуствовали предавању „Заједно смо најјачи“, о навијању, навијачким групама, насиљу на спортским теренима, као и законским одредбама Кривичног закона Републике Србије којима се регулише недолично понашање и насиље на спортским манифестацијама.

У првом делу предавања ученици су погледали адекватан филм о феномену насиља карактеристичан за навијачку поткултуру , а након тога су их инспектори за сузбијање малолетничке деликвенције Милош Јовановић и Миодраг Сулејмановић, упознали са историјатом насиља у спорту, посебно у фудбалу. У веома живој дискусији ученици су постављали питања, и указивали на проблеме које прате овај феномен. На крају се дошло до одређених закључака: до тога да су навијачи претежно млади људи, које карактерише специфичан систем вредности, језик у коме превладавају жаргонизми и вулгаризми, начин одевања и колективно установљена идеологија. Та идеологија говори о залагањима за одређене вредности, као и то да се у оквиру система врендости уређује и људско понашање.

Зорица Перовић, проф.

Више можете прочитати ОВДЕ

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.