19.03.2018.

Округли сто о стваралаштву Лабуда Драгића

7. марта, гост наше школе је био писац Лабуд Драгић. Повод за то је био округли сто у библиотеци школе, који је организовала професорка српског језика Вукосава Живковић (која је уједно била и аутор, ментор и председавајући), са сарадницима и медијаторима такође професорима српског језика мр Валентином Вумировић Стефановић и Бошком Милосављевићем. У нешто другачијем формату књижевне вечери, упознали смо се са актуелним писцем и његовим стваралаштвом кроз различите теме. Акценат је стављен на пишчев последњи роман ,,Кукавичја пилад", који је освојио 4 књижевне награде (награда Исидора Секулић, Момо Капор, Светозар Ћоровић и Пелат времена за науку и друштвену теорију) и који се објављен у 108. колу Српске књижевне задруге, као и у посебном Дивотином издању истог издавача.

На самом крају обратио нам се и сам писац, који је захвалио присутнима и додатно објаснио одређене сегменте предавања како би читаоцима дао кључ за лакше тумачење његове поетике.

Списак ученика и теме које су излагали:

- Мр Валентина Вукмировић Стефановић и Јована Крнета: Увод у проучавање Драгићевог дела (пропраћено ПП презентацијом)

- Јелена Пешић III- 3: Поетика наслова Лабуда Драгића

- Јелисавета Милојевић III- 3: Занимљиве црте збирке "Срам у катедрали"

- Марија Столић III- 9: Место и улога писца у уводним приповеткама "Пандориних ветрова"

- Сима Топаловић III- 9: Отаџбина и неотаџбина у роману "Крв и вода"

- Сара Антић III- 9: Слике природе - "Крв и вода"

- Никола Маркановић III- 10: Мисаоне преокупације јунака "У затонима Лете"

- Бојана Кулић III- 10: Сећање на детињство "У затонима Лете"

- Уна Коларић III- 3: Митске фигуре у причи "Анђели мочваре"

- Љубица Русо: Гротеска и хумор "Пандориних ветрова"

- Душица Сретеновић III- 1: Лирски фрагмемти "Кукавичје пилади"