17.5.2019.

Још једно предавање сарадника Институту за молекуларну генетику и генетичко инжињерство

Матуранти Земунске гимназије заинтересовани за науку и могућности које она доноси имају прилику да у низу предавања популаризационог карактера стекну увид у истраживања која се врше у нашој земљи. Један од предавача којег смо имали прилику да саслушамо био је и Немања Мирковић, научни сарадник у Лабораторији за молекуларну микробиологију на Институту за молекуларну генетику и генетичко инжињерство (ИМГГИ). Попут свих предавача који имају прилику да говоре на овом низу излагања, др Мирковић је бивши ђак наше школе, који је потом наставио свој образовни пут на Пољопривредном факултету у Београду. На предавању се говорило о проблемима антибиотика, злоупотреби и последицама претераног коришћења – резистенцији, као и о потенцијалним заменама. Посебно место су заузеле бактериофаге, као метода која је у свом развитку. Оба метода лечења су објашњена на ћелијском нивоу, те су ђаци могли из новог угла да сагледају утицај уношења антибиотика. Покренута је и тема проблема са којима се суочавају млади истраживачи и како их превазићи. Након предавања, ђаци су покренули дебату доводећи у питање могућност потпуне замене антибиотика. Дискутовало се и о могућим новим, као и унапређивању старих метода лечења.

Још једном желимо да захвалимо др Немањи Марковићу који је одвојио време да пренесе своје истраживање нашим ђацима, као и професору биологије Биљани Јаковљевић која је организавала овај циклус предавања.

„Не постоји ништа узбудљивије од повратка на место које је остало у човеку, и носи се као драгоценост. Нису у питању само рачи и осећања, већ нешто неизрециво, оно што човеку казује да је тамо где заправо треба да буде. Сваки повратак у Гимназију је само долазак на то место са којег никада нисам отишао.“ (Давид Албахари 31.03.1997.)