30.11.2019.

Недеља филозофије – Од уметности до филозофије

У оквиру пројекта Недеља филозофије у среду, 30.10.2019. год., у 19 часова у Свечаној сали Земунске гимназије представљена је књига Од уметности до филозофије Драгана Крстића, професора суботичке гимназије „Светозар Марковић“ у пензији. Промоцији су присуствовали наставници секције за филозофију, наставници и ученици Земунске гимназије и представници локалне заједнице. Након представљања у коме су учествовали ученици: Магдалена Сувачки, Александра Манојловић, Емилија Мандић, Немања Вукосављевић и Павле Каламанда, чланови дебатне и драмске секције, као и чланови Ученичког парламента, о стваралаштву професора Крстића говорили су доц. др Александар Стевановић, председник Секције за филозофију Београд, саветник-стручни сарадник за филозофију МПНТР и професорка Земунске гимназије Зорица Перовић. Након тога приказана су два кратка филма, а један од њих је Кратак филм о лепоти, који је професор Крстић снимио са својим бившим ученицима у продукцији Фондације за омладинску културу и стваралаштво Данило Киш из Суботице.

У наставку су ученици и професори постављали питања, при чему се развила занимљива естетичка дискусија о настави филозофије, улози филма и музике у настави, о начинима укључивања ваннаставне активности у редовној настави, као и о месту филозофије у школском систему и улози саветника.

Промоцију су, поред Земунске гимназије, подржали Српско филозофско друштво, Школска управа Београд и Фондација за омладинску културу и стваралаштво Данило Киш из Суботице.

Горан Паскаљевић (1947.) - Познати филмски редитељ завршио је чувену филмску академију ФАМУ у Прагу. Паскаљевић је снимио тридесетак документарних, краткометражних и четрнаест целовечерњих филмова, од којих су скоро сви и учествовали и добијали признања и награде на највећим светским фестивалима (Кан, Берлин, Венеција, Торонто). За филм Буре барута добио је награду Европске филмске академије као најбољи европски филм 1999. Филмски часопис Вариетy га је уврстио 2001. године у пет најзначајнијих светских редитеља.