10.5.2021.

PRETRAGA
Поделите ову страну:

ПОНОС ЗЕМУНСКЕ ГИМНАЗИЈЕ

ПОНОС ЗЕМУНСКЕ ГИМНАЗИЈЕ - ГОРДАНА ВУЊАК НОВАКОВИЋ И ФИЛИП БОШКОВИЋ

Гордана Вуњак Новаковић, професорка Колумбија универзитета, чланица Српске академије наука и уметности, прва Српкиња и жена која је постала члан Националне академије инжењерства САД, решила је комплексне проблеме у вези са заменом оштећеног ткива. То је определило Европски завод за патенте, да по први пут, научница из Србије буде у финалу престижне Европске награде за проналазаче – за иновативни допринос у медицини.

др Гордана Вуњак Новаковић

Током своје научне каријере, Гордана Вуњак Новаковић дала је огроман допринос инжењерству ткива, једном од најперспективнијих начина за продужење људског века и побољшању квалитета живота.

(Антонио Кампиноса, председник Европског завода за патенте приликом саопштавања финалиста 2021. године)

Филип Бошковић, молекуларни биолог Универзитета у Београду, добитник награде Стефан Куфлер, другопласирани на Светској научној олимпијади и докторанд Универзитета у Кембриџу. Уз помоћ тима са Кембриџа направио је нови тест на корона вирус који је бржи и специфичнији од PCR теста. Тим поводом је Филип Бошковић изјавио за РТС:

Овај тест има велики утицај на дијагностику свих вируса , не само респираторних већ и других вирусних и бактеријских обољења. Очекујем да ћемо већ ове године имати прву комерцијалну вредност.

Филип Бошковић

Гордану Вуњак Новаковић и Филипа Бошковића, два светска научника, повезује Земунска гимназија. Вуњак Новаковић је матурирала 1966/67. године, а Бошковић 2013/14. године. Ученици, колектив и директор Земунске гимназије су поносни на своја два успешна матуранта. Радујемо се њиховим професионалним успесима и помало их доживљавамо као своје јер су започети под сводовима наше Земунске гимназије.

ЧЕСТИТАМО!!!

Ученици, колектив и

директор Земунске гимназије

Милош Бјелановић

Упис

vazna obavestenja o radu skole za vreme vanrednog stanja

Erasmus+

NEDELJA FILOZOFIJE

Упис

Занимљива чињеница

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.

© Земунска гимназија - Сва права задржана. Израда сајта: КИО д.о.о.