20.05.2022.

ФИЛОСОФСКИ СУСРЕТИ - МИША ЂУРКОВИЋ

У оквиру Философских сусрета у Земунској гимназији Миша Ђурковић одржао је предавање „Породица, вредности и демографија“. Почетак слабљења брака и породичних вредности Ђурковић је идентификовао са променама које су наступиле са Француском револуцијом. Прва промена је законско изједначавање деце рођене ван брака са децом из ванбрачне заједнице. Друга је озакоњење развода брака. Трећа је легализација прекида трудноће. Паралелно са законским оквирима породичне вредности постепено су уступиле место вредностима потрошачког друштва. Уз многе нијансе које је аутор истакао све ово довело је до забрињавајуће депопулације становништва првенствено у Европи.

Давид Албахари (1948.) - Ученик Гиманзије, а сада дописни члан Српске академије наука и уметности, Албахари, поред бројних превода објавио је више књига приповедака и романа (Породично време, Судија Димитријевић, Циник, Снежни човек, Пијавице). За роман Мамац добио је Нинову награду и Балканику. Дела су му превођена на многе светске језике.