НЕДЕЉА ФИЛОЗОФИЈЕ

РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОГРАМА ``НЕДЕЉА ФИЛОЗОФИЈЕ`` У ГИМНАЗИЈИ ``ПЕТРО КУЗМЈАК`` РУСКИ КРСТУР

РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОГРАМА НЕДЕЉА ФИЛОЗОФИЈЕ

Видео запис можете погледати на следећем линку:

ПЕТРО КУЗМЈАК ГИМНАЗИЈА

Видео запис можете погледати на следећем линку:

„Мислим, дакле постојим“

Трајање пројекта: Недељу дана, од 23.03. 2020 до 29.03.2020. године.

Локација пројекта: Република Србија

Обухваћени су:

Универзитетски центри, Филозофски факултети у Београду, Новом Саду, Нишу и Косовској Митровици, Српско филозофско друштво, Институт за филозофију, Центар за промоцију науке и већи део средњих школа у општинама Србије, књижаре, галерије, тргови, музеји, центри културе и други пригодни објекти и места за промоцију.

Носилац пројекта: Земунске гимназије

Институција која подржава пројекат: Српско филозофско друштво

Аутор: Зорица Перовић, проф. Земунске гимназије

Координатори: Мирко Марковић, проф. Гимназија „Вук Караџић“, Лозница и Зорица Перовић, проф. Земунска гимн азија

И маил: nedeljafilozofije@gmail.com

Линк за пријаву: https://forms.gle/scSMi8mXt2EDL33VA

Опис пројекта:

Недеља филозофије се одвија под слоганом „Мислим, дакле постојим!“, а за тему има значај критичког мишљења за живот појединца и демократско друштво. Недеља филозофије се реализује у општинама и градовима Републике Србије као децентрализована манифестација у периоду од 23. до 29. марта 2020. године.

Циљ нам је да окупимо, пре свега, наставнике филозофије, универзитетске професоре, научне саветнике, библиотекаре, али и друге колегинице и колеге, који би током наведених дана у својим местима на разноврсне начине промовисали филозофију као област људске духовности која значајно утиче на формирање критичког мишљења.

У току пројекта учесници ће различитим активностима (радионице, трибине, филозофски кафеи, представе, изложбе и друге креативне форме) на различитим местима (факултети, школе, галерије, књижаре, тргови, музеји, центри културе и др. пригодни објекти) промовисати филозофске и хуманистичке садржаје и критичку свест. Учесници пројекта треба да припреме и осмисле вишедневне активности током Недеље филозофије. Од учесника пројекта очекује се да доставе повратне информације о реализованој активности (писање картког извештаја и снимање активности које ће бити постављене на сајт), медијску подршку (обавештавање медија на државном и локалном нивоу о планираним активностима и њиховој реализацији, учествовање у ТВ програмима, снимање материјала за промоцију: клипови, кратки филмови и остале форме којима се промовишу рад и активности у оквиру Недеље филозофије).

Недеља филозофије

Недеља филозофије_позивно писмо

Недеља филозофије_пропратно писмо

Позив за састанак у СФД

Састанак у СФД 24.1.2020.

Сликарка, преводилац Ремарка и Томаса Мана, писац историјата Земунске гимназије (1858-1941.) ученица и професор наше школе, Каћуша Малетин, имала је потпуно право да у тексту о Гимназији напише следеће редове: „Висок је био културни ниво наставника.Често је у наставничком збору и по пет-шест наставника са степеном доктора наука...Није необично да се три наставника после наставе заједно враћају кући, али је редак случај какав је био уЗемуну, да се три наставника веронауке (Сава Теодоровић, др Иво Краљевић и рабин др Хинко Урбах), улицом шетају и разговарају једног дана латински, другог дана грчки, а трећег дана хебрејски. Већ и сама чињеница да стари Земунци памте ове ‘мандаринске разговоре' говори о угледу који су уживали професори земунске гимназије код грађана”.