150 година постојања

Земунска гимназија слави 150 година постојања

Земунска гимназија ће низом активности током октобра прославити 150. година постојања.

Гимназија ће прославу 150. рођендана почети у петак, изложбом "Издавачка делатност школе" у читаоници.

У суботу ће бити организована изложба ликовних радова и фотографија ученика, а свечана академија је најављена за уторак. 15. октобар у "Мадленијануму".

У прославу јубилеја биће укључен најстарији живи професор те гимназије, стогодишњак Милан Бесарабић, истакнути вајар карикатуриста.

Бесарабић је у Земунској гимназији извајао бисту Бранка Радичевића, која се налази у земунском градском парку.

Прослава јубилеја требало би да буде завршена концертом хора "Вива Вокс" у свечаној сали гимназије, у четвртак 23. октобра.

Земунска гимназија основана је 23. септембра 1858.године. Била је трећа гимназија у Србији, после гимназија у Сремским Карловцима отворене 1792. и Новом Саду (1810).

Прве године рада имала је 21 ученика у само једном разреду. У то време Земун је припадао Аустријском царству, тако да је званични језик школе био немачки.

Од 1872.године Земунска гимназија има сва четири разреда, а од 1925. је по први пут отворена и за девојке.

Земунску гимназију данас похађа око 1.400 ученика у четири разреда. Колектив броји око осамдесет професора, а школа је једна од еминентних образовних установа Београда.

Сава Шумновић (1896-1942.) - Велики српски сликар Сава Шуманивић завршио је свих осам разреда и матурирао у Земунској гимназији. Још као четворогодишњак био је заинтересован за сликарство. Његов професор цртања (како се тада говорило) Исидор Јунг упућивао га је у „импресионистичко сликање и то на начин Сезанов и Ван Гогов“, како је касније и сам Шумановић записао. Савин професор није имао већег сликарског дара, али је знао, по речима Каћуше Малетин, „да сремачком дерану покаже прави пут“.