10.03.2015.

Шесто предавање - Научимо да учимо - Логика

У среду 11.03.2015. (13:15-14:00) у учионици бр. 107 биће одржано шесто предавање – радионица из циклуса

Научимо да учимо - ЛОГИКА

Не позивамо те на ово предавање зато што не знаш да мислиш и учиш, већ да научиш како да то правилно чиниш. Научи да препознајеш форме, али и суштину свог мишљеља, како би боље владао њиме.

Предавање ће одржати

Вукин Виолета, професор филозофије.

Добродошли!

05.03.2015.
Пето предавање - Научимо да учимо - Страни језици

У четвртак 05.03.2015. (13:15-14:00) у учионици бр.7 је одржано пето предавање – радионица из циклуса

Научимо да учимо - Страни језици, инвестиција у квалитетнији живот

Знање страног језика не представља само "добру" инвестицију у будућност, већ нам омогућава и непосредан контакт са другом културом, као и другачије виђење живота и света. Услед доступности великог броја информација и савремених метода самосталног учења језика, овај процес је данас до те мере олакшан, да свако може да изабере методу, темпо и циљ усвајања страног језика, у зависности од личних могућности и жеља.

Десет практичних савета на овој презентацији ће вам помоћида пронађете свој пут у овом изазовном али занимљивом процесу, какав је учење језика, без обзира да ли је мотив оцена, посао или лични развој.

Предавање je одржала Нина Ристић, професор немачког језика.

26.02.2015.
Четврто предавање - Научимо да учимо - Физика

У четвртак 26.02.2015. (13:15-14:00) у кабинету за физику је одржано четврто предавање – радионица из циклуса

Научимо да учимо - Физика

Ученички одговори најјасније указују на то да ли се процес учења одвијао на добар начин. Одговори који су штури и заправо се своде на болдовани текст из уџбеника јасно говоре о томе да ученик има тешкоће у савладавању градива.

На предавању ћете добити одговор на питања:

• Како наставни предмет утиче на избор методе учења

• Које су најважније етапе у процесу учења физике

• Како савладати нејасноће у градиву

• Како формирати квалитетан однос према проблему

Оно што је важно прихватити је да учење није процес који се невољно одвија и на који не може да се утиче. И учење се учи!

Предавање је одржала Биљана Стојичић, професор физике.

19.02.2015.
Tреће предавање - Научимо да учимо - Неки обрасци за писање састава

Настављамо са циклусом Научимо да учимо!

У четвртак 19.02.2015. (13:15 – 14:00) у учионици бр. 7 Земунске гимназије је одржано треће предавање-радионица из циклуса

• „Немам идеју о чему да пишем.“

• „Како да почнем састав на задату тему?“

• „Сви одавно већ пишу, а ја никако да почнем.“

Неки обрасци за писање састава

Милана Сувачаров, професор српског језика и књижевности

Материјал са предавања

12.02.2015.
Друго предавање - Научимо да учимо - Концептуалне мапе у математици

У четвртак 12.02.2015. (13:15-14:00) у учионици бр.6 је одржано друго предавање – радионица из циклуса

Научимо да учимо - Математика
Концептуалне мапе у математици

Концептуалне мапе су графички прикази којима се у оквиру неке теме или наставне јединице могу истаћи везе између основних појмова. Појмови су најчешће записани у облачићима и међусобно су повезани линијама на којима су понекад записане речи које описују везу између њих. Мапирање је креативан процес организовања садржаја и може се користити у процесу учења , утврђивања и систематизације, индивидуалном и групном раду, развија математичку писменост подстиче математички начин размишљања и кад се једном прихвати лако се примењују и у другим наставним предметима али и у свакодневном животу.

Предавање је одржала

Зорица Маринковић, професор математике.

05.02.2015.
Предавање-Научимо да учимо → Математика
(стилови и технике учења)

У четвртак 05.02.2015. од 13:15-14:00, у свечаној сали Земунске гимназије је одржано прво предавање из циклуса Научимо да учимо - Математика (стилови и технике учења). Предавање је одржала Зорица Маринковић, професор математике.

Давид Албахари (1948.) - Ученик Гиманзије, а сада дописни члан Српске академије наука и уметности, Албахари, поред бројних превода објавио је више књига приповедака и романа (Породично време, Судија Димитријевић, Циник, Снежни човек, Пијавице). За роман Мамац добио је Нинову награду и Балканику. Дела су му превођена на многе светске језике.